متخصص بیهوشی

­­­گروه بیهوشی مرکز جراحی آذر

مرکز جراحی آذر از سال 1374 با حضور اساتید دانشگاهی و فوق تخصص، جراحی های متفاوت تحت بیهوشی عمومی و بیحسی موضعی انجام شده. در طی این مدت بیش از 25000 عمل جراحی پلاستیک و زیبایی، ترمیمی، ارتوپدی، اطفال، زنان، چشم و سرطان پستان انجام شده است.

حضور اساتید بیهوشی مایه افتخار و سربلندی گروه بیهوشی کلینیک آذر می باشد. استاد دکتر هرمز شیوا و استاد دکتر مجید جهانشاد از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نگین این مجموعه درمانی هستند.

تیم گروه بیهوشی علاوه بر این دو استاد برجسته عبارتند از:

 

  • دکتر صفائیان عضو هیت علمی دانشگاه ایران
  • دکتر عبادیان با سایقه بیش از 20 سال در بخش خصوصی و دولتی
  • دکتر ابراهیم خانی با بیش از 15 سال در بخش خصوصی و دولتی
  • دکتر وحید با بیش از 15 سال در بخش خصوصی و دولتی

 

انجام روش های متداول بیهوشی در این مرکز باعث شده خدمات شایانی به بیماران عرضه شود و هدف این گروه بیهوشی مجرب متناسب با بیماران و کاهش درد و ریکاوری سریع و نهایتا رضایتمندی بیماران و پزشکان جراح محترم می باشد.

بیهوشی عمومی؛

منظور از بیهوشی عمومی یا جنرال، کاهش سطخ هوشیاری بیمار است تا حدی که حواس (بخصوص حس درد) فعالیتی نداشته باشد.

بطور کلی دو نوع بیهوشی عمومی و بیهوشی منطقه ای یا اسپاینال داریم.

در بیهوشی عمومی بیمار کاملا هوشیاری خود را از دست می دهد و چیزی به خاطر ندارد و در بیهوشی منطقه ای یا اسپاینال مانند بیهوشی نخاعی یا تزریق داروهای بیهوشی در ناحیه نخاع بخشی از بدن بیحس می شود و خواص بیمار مانند شنوایی و بینایی فعال است.

انتخاب نوع بیهوشی به نوع عمل و شرایط بیمار بستگی دارد.

در هر دو نوع بیهوشی پس از بیهوشی گاهی ممکن است فرد احساس گیجی، لزر یا یک درد منتشر در بدن داشته باشد. بعضی بیماران تاری دید، خواب آلودگی، گلودرد، سردرد یا احساس سختی در تنفس کردن دارند وقتی بیمار برای اولین بار بعد از جراحی و بیهوشی می خواهد بایستد و راه برود باید حتما کمک داشته باشد.

توصیه های مهم در بیهوشی منطقه ای یا اسپاینال؛

اگر بیمار با بیحسی منطقه ای عمل شده تا 24 ساعت نباید پشت تخت او را بالا آورد و در این مدت سر بیمار باید هم سطح بدن باشد و گرنه دچار سردرد شدید می شود که ممکن است چند روز ادامه یابد و باید در طی این مدت مایعات به خصوص مایعات تیره مانند چای، قهوه و غیره استفاده کند.

 

نکاتی که در مورد بیهوشی کودکان در اتاق عمل باید بدانید؛

در زمان ورود کودک به اتاق عمل در بعضی از موارد که کودک همکاری نداشته باشد تحت نظر پزشک متخصص بیهوشی به کودکان بزرگتر (بالای 3 سال) شربت آرامبخش داده می شود و یا در کودکان کوچکتر (زیر 3 سال) در بازویشان داروی آرامبخش تزریق می شود که آسیبی به کودک نمی زند و برای همکاری کودک برای گرفتن رگ مفید می باشد.

والدینی که کودکانشان جراحی در پیش رو دارند، پیش از جراحی، از بیهوشی کودک و اطفال می ترسند ولی در واقع نباید از بیهوشی واهمه داشته باشند. بیهوشی برای کودکان بالای 4 سال هیچ ضرری ندارد.

امروزه بیهوشی در کودکان با گازهای استنشاقی انجام می شود و عوارض نادری دارند.

روش دیگر با داروهای تزریقی کودکان را بیهوش می کنند.

نکاتی که باید والدین به پزشک بیهوشی اطلاع دهند؛

والدین باید هرگونه سابقه به هوش نیامدن و یا دیر به هوش آمدن در اعضاء درجه یک خانواده را به پزشک بیهوشی اطلاع دهند.

والدین باید همواره پیشینه بیماری ها و سابقه حساسیت کودک را بگویند برای مثال در رابطه با سابقه سرماخوردگی در دو هفته اخیر سابقه حساسیت دارویی، سابقه بیماری های کودک در بدو تولد و یا لیست داروهایی را که کودکشان مصرف می کند.

هیچ عمل جراحی در اتاق عمل بدون گرفتن رگ امکان پذیر نمی باشد.

به شیرخواران تا 6 ماهگی می بایست به مدت 4 ساعت قبل از عمل جراحی شیر داده نشود.

برای کودکان 7 ماهه تا 3 ساله 6 ساعت می بایست ناشتا باشند.

کودکان 4 سال و بالاتر 8 ساعت پیش از عمل جراحی نباید غذای جامد بخورند و در بعضی از مواقع نیز استفاده از مایعات نظیر آب یا شیر مادر تا 2 ساعت پیش از عمل مجاز می باشد.

بدیهیی است کودکان بیقراری می کنند و بویژه در سنین پایینتر ولی دادن هرگونه خوراکی در ساعات ممنوع، نه تنها دلسوزی نیست و بلکه ممکن است سبب مرگ کودک در هنگام بیهوشی شود و حتما در این مورد با متخصص بیهوشی کودک خود صادق بلشید.

در مورد شروع مجدد تغذیه بعد از عمل از جراح یا متخصص بیهوشی خود سوال بپرسید.

مجاز هستید ابتدا به کودک کمی آب دهید و سپس در صورت عدم سرفه و حالت تهوع و استفراغ به کودک دیگر مایعات و سپس غذا دهند.

در پایان گروه بیهوشی مرکز جراحی آذر از زمان بستری تا ترخیص بیماران پاسخگو تمامی سوالات شما عزیزان و والدین گرامی می باشند.

هدف خدمت به عزیزان و سلامتی تمامی بیماران می باشد.بازگشت